Pilze in Tschechien am Fuße des Riesengebirges
Pilze sammeln in Tschechien sehr beliebt ist. Podkrkonošské lesy jsou opravdovým rájem pro houbaře, i vzhledem ke skutečnosti, že im Ungebung gibt es keine große průmyslové podniky, půda není v lesích zničená a houby zde rostou hojně.
Sezóna začíná přibližně ende Juli (v závislosti na počasí). Sie finden hier nicht nur, která je uvedena na fotce, aber auch Edelpilze, hřiby kováře, poddoubáky, lišky, václavky, bedly, hlívu ústřičnou, masáky, suchohřiby, křemenáče, kozáky a spoustu dalších druhů. Přijeďte se přesvědčit sami.
Regeln richtigen Pilzsammler
- Snad nejdůležitější zásada každého dobrého houbaře zní: Ich sammle nur das, was ich gut kenne!
- Ohne Wasser und Larve. Houby provrtané larvami hmyzu nebo nasáklé vodou raději nesbírejte. Jejich konzistence je narušena a může v nich probíhat hnilobný proces. Vybírejte si proto raději takové houby, které nevstřebávají mnoho vody.
- Nekopejte do prašivek. Houbaři mají pověst tichých a slušných lidí. Najdou se však i tací, kteří vztekle rozkopávají všechny houby, které neznají. Jednak tím na měsíce i dlouhá léta poruší podhoubí, jednak připravují o úlovek zkušenější houbaře, kteří by „prašivkou“ vzali rádi za vděk a nebo naopak je pro ně tato prašivka přímo kulinářská lahůdka.
- Pilze jemně vytrhávejte. Pilzen můžeme odřezávat těsně nad zemí, nebo vytrhávat. Vytrhávání je výhodnější, protože jedině celou houbu můžeme přesně a bezpečně určit. Jamku po vytržené houbě je nutno zakrýt trochou trávy, aby nevyschlo podhoubí.
- Sammle nur junge Pilze. Je dobré dodržovat zásadu, že k jídlu jsou vhodné jen mladé a nepřestárlé plodnice. Po skončení růstu totiž zůstávají houby ještě několik dní na první pohled beze změny. Přesto v jejich dužině dochází k rozkladu. Staré houby nesbírejte, může vám být po nich špatně.
- Nesbírejte houby u silnice. Houby snadno přijímají škodlivé prvky jako rtuť, olovo, kadmium, eventuálně i prvky radioaktivní. Proto je nikdy nesbírejte podél frekventovaných silnic, na haldách u rudných dolů, u chemických závodů ani na skládkách a v jejich okolí.
- Gute alte Korbe. Pro přepravu hub jsou ideální staré dobré proutěné košíky. V tašce se nám křehké houby pomačkají a polámou, měkčí se rozmačkají. Zcela v rozporu s houbařskou etikou i zdravým rozumem je sbírat houby do igelitových tašek a sáčků. Dojde totiž rychle k zapaření a rozkladu. I jedlá houba totiž může, pokud je zapařená, dokonale zkazit žaludek! Pokud se u nás ubytujete, Korbe leihen wir Ihnen gern!
- Guge Bekleidung und praktische Schuhe sind základními předpoklady pro jakýkoli pobyt v přírodě. Jednak nás ochrání před neočekávanými změnami počasí a také před možným nepříjemným a náhodným setkáním s nástrahami terénu i s jinými živočichy (klíště, zmije…usw.).
- Zpracovat Pilze mussen sie co nejdříve: nejlépe tepelně, nebo je zamrazit. V ledničce rozložené na talíři vám pak vydrží klidně i 3 Tage.
- Pilze však dvakrát neohříváme. Gulasch oder Suppe können Sie si můžeme ohřát hned několikrát a často to chuti jen prospěje. S houbami a pokrmy z nich je to však úplně jinak. Opětovné ohřívání se nedoporučuje, protože by nám to mohlo způsobit nevolnost a otravu.